En av mine lesere fortalte på vårparten om en nydelig pizza hun hadde fått servert i Praha for en tid tilbake. Den var fylt med fløte, kylling, bacon og rødløk. Hun lurte på om jeg hadde oppskrift på en tilsvarende pizza, og det hadde jeg ikke. Men, da veslejenta mi på 22 år inviterte seg hjem på pizza forleden, tenkte jeg at jeg kunne ta den utfordringen og forsøke å lage en pizza med de samme ingrediensene. Jeg byttet ut fløten med creme fraiche og puttet på noen tomater i tillegg, og resultatet ble riktig så bra. Er veldig spent på om leseren også er enig. Til 2 pizzaer trenger du:
Pizzabunn:4 dl lunkent vann50 gram gjær1/2 ts salt2 ss olivenolje9-10 dl pizzamel
Pizzasaus:1 beger creme fraiche1/2-3/4 rød chili, finhakket1/2 kinesisk hvitløk, finhakketfrisk timian, finhakketsalt og nykvernet sort pepper
Garnityr:3 kyllingfileter, i biter100 gram bacon, i biter1 stor rødløk, i tynne båtercherrytomater, delt i to
frisk basilikum, finsnittetrevet ost
Begynn med pizzadeigen i god tid, hvis du kan. Rør ut gjæren i lunkent vann og elt inn salt og pizzamel, men hold igjen litt av melet for å regulere deigen underveis. Bruk gjerne kjøkkenmaskin og la den elte deigen i 10-15 minutter. Dekk bollen med plast og la den heve lenge – til dobbelt størrelse, eller i alle fall i 30 minutter.
Rør sammen ingrediensene til pizzasausen. Del opp kyllingen i jevne biter krydre med salt og pepper og stek den raskt i varm panne. Det er ikke nødvendig å gjennomsteke kyllingen helt i og med at den skal en tur i ovnen. Stek baconet til det blir nesten sprøtt og la det renne av på kjøkkenpapir.
Kjevle ut deigen til en tynn leiv og legg den på en bakepapirkledt stekeplate. Fordel pizzasausen over, og deretter revet ost, kylling, bacon og løk. Stek pizzaen ved ca 250-275 grader til den er ferdig stekt.
Strø over litt finsnittet basilikum før servering.
Enjoy!







ENGLISH VERSION






















>Åh den pizzaen ser så deilig ut. Når jeg etterhvert skal amme mindre og kan begynne å spise løk, er dette noe jeg helt klart skal prøve!God helg!Klem fra Hilde
>Jeg lager ofte pizza med creme fraiche. Bruker kyllingfilet som jeg krydrer med salt og sitronpepper, fersk champignon og rød paprika. Ett beger creme fraiche til en stor pizza og vanlig hvitost på toppen. Mmmmm….nydelig mat. Håper flere får lyst til å prøve å bytte ut tomatsausen. God helg =)
>For ein fantastisk blogg du har – eg har sittet og sikla i timesvis og lest på alt fra dessert, middager, bakverk, forretter og konfekt, no har eg satt ein deig på hamburgerbrød og skal lage heimelaga hamburgere etter oppskrift fra deg, gleder meg til å se resultatet då eg egentlig e ein veldig dårlig kokk. Men du gir meg inspirasjon! Takk for alle tips, og ein super blogg.
>Nam nam. Dette er vel ganske nøyaktig likt det jeg kjenner som "hvit pizza". Annerledes enn med tomatsaus, men som du selv sier veldig godt. God helg.
>Dette så riktig så deilig ut.:-) Minner om en jeg så på god morgen norge…Henriette Stenstrøm spesial..og Wenche Andersen har laget både med henne og etter at hun var gjest..enda ikke fått rotet meg til å prøve..men nå skal jeg få ut fingern..for dette så nydelig ut.:-)takk for tips.:-)
>Dette så riktig så deilig ut.:-) Minner om en jeg så på god morgen norge…Henriette Stenstrøm spesial..og Wenche Andersen har laget både med henne og etter at hun var gjest..enda ikke fått rotet meg til å prøve..men nå skal jeg få ut fingern..for dette så nydelig ut.:-)takk for tips.:-)
>Nei nå surret jeg.:-) lignet ikke den jeg mente
så minst like god ut denne.:-)
>Å, denne skal jeg prøve å lage i morgen! Ser utrolig god ut.
>Denne var god!
>Jeg lagde denne pizza i kveld, og dem var fantstisk god. Jeg brukte marinert kylling, og det var kjempe deilig:)Tusen takk for gode oppskrifter
>Denne var super god, takk for inspirasjon.
>Namm! Den ble servert til middagsgjester i dag og alle var meget fornøyd. Takk takk for inspirasjon og oppskrift
>Fantastisk god smak!!!!Så gøy å slippe denne tomatsausen:)I dag skal vi prøve lillebrors spagettifavoritt, og jeg håper lillebror her også mener det samme:)Sønnis
>No en gang har jeg blitt fristet til og prøve noe fra bloggen din, denne gangen ble det denne pizzaèn som var alldeles nydelig. Takk for inspirasjonen
>Så gøy at så mange har forsøkt denne! En favoritt her i huset!Trine
>Denne var bare nydelig
>Denne pizzaen har jeg laget flere ganger nå, og hele familien elsker den. Vi har nå byttet ut melet med fibra fullkornshvetemel for å få grov bunn i stedet for fin, og det smaker helt supert det og!!
>Hei Trine. For en nydelig pizza, denne falt i smak hos hele familien. Nam nam.
Hei!
Går det fint å bytte ut creme fraiche med kesam? (i pizzasausen)
Jeg har benyttet rømme ved flere anledninger (og det blir veldig bra), men har ikke særlig erfaring med kesam.
Hei! For en fantastisk god pizza!! Lagde den til foreldrene mine og det var en av de beste pizzaene de hadde smakt! Lurte på om du vet hvordan pizzaen vil være etter å ha vært en tur i fryseren? Vil creme fraichen skille seg?
Bloggen din er super! Har prøvd en del av oppskriftene og er blitt en ivrig følger!
Ja, det er en kjempegod pizza (det også)! Jeg har ikke forsøkt å spise ned hvit pizza tidligere, mannen min spiser rubb og stubb…
Tror det skal gå bra å fryse ned.
Alt forsvant her også men når jeg til vanlig er alene blir det litt mye
Tusen takk for svar!
Hei Trine,
Tusen takk for enda en super oppskrift! Det var første gangen vi både lagde og spiste «hvit» pizza, men det vil skje igjen.
Veldig glad for at du blogger alle disse oppskriftene til oss!!!
God jul fra Mette
Hei Trine.
Jeg hører til den eldre garde, men er glad i å prøve ut nye oppskrifter.
Denne pizzaen er en av de beste jeg har laget, men jeg gjorde en liten vri, i og med at jeg hadde glemt å kjøpe chili.
Jeg blandet creme fraiche med to spiseskjeer sweet chili fra flaske, og det gjorde susen!
Dessuten hadde jeg litt dårlig tid, så jeg kjøpte fersk pizzabunn fra Peppes pizza (juks, men veldig brukbart).
Fikk mye ros for denne varianten.
Takk for flott blogg!
Denne pizzaen var utrolig god! Første gang jeg har laget hvit pizza, og kommer garantert til å gjøre det igjen!
går for denne i kveld,knall god