I går tok jeg med meg pizzadeig, topping, pizzasteinen og min ivrige lille pizzaassistent – ut på terrassen for å tilberede pizzaen på grillen. Og det var jammen bra, for det ble kjempegodt! Verdens beste og sprøeste pizzabunn! Prøv du også da vel, slik gjorde jeg det (to små pizzaer):
Lag pizzadeig og pizzasaus etter oppskriftene ovenfor (eller etter din egen favorittoppskrift). Omtrent 20-30 minutter før du skal begynne å grille setter du på/tenner på grillen. Legg umiddelbart pizzasteinen på grillristen og la den bli glohet før du begynner å grille. Hos oss tok det mellom 20 og 30 minutter (på gassgrill, på maksimal styrke). Du må ha grill med lokk for å få høy nok steketemperatur. Du bør også sjekke om pizzasteinen din tåler et opphold på grillen. Min pizzastein er av merket Weber og er laget for grill (men kan også fint benyttes i stekovnen).
Kjevle ut deigen til to tynne pizzabunner som du legger på bakepapirkledte stekebrett. Ha på pizzasaus og ost, og dra bunnen ved hjelp av bakepapiret over på pizzasteinen. Lukk igjen lokket umiddelbart og ikke ha det opp mer enn strengt nødvendig. Etter 2-5 minutter napper du ut bakepapiret og lar pizzaen steke til den er ferdig. Sjekk under pizzaen en gang iblant og drei eventuelt pizzaen rundt dersom bunnen blir ujevnt stekt. Pizzaen er ferdig når den er jevnt stekt under og ellers ser ok ut oppå. Hos oss tok det i underkant av 10 minutter. Vær oppmerksom på at pizzaen neppe vil bli gylden på toppen.
Ta ut den ferdigstekte pizzaen og fordel resten av toppingen over. Du kan selvsagt benytte annen topping enn jeg har gjort her (tips til annen topping finner du samlet her), men vær oppmerksom på at «overvarmen» ikke er like sterk som varmen som kommer nedenfra, så dersom du for eksempel benytter løk som topping kan det hende at den ikke blir helt gjennomstekt.
Happy grilling!














ENGLISH VERSION




















smart tips om pizza stein på grill
takk
Gott!
Hei Trine,
takk for en utrolig inspirerende blogg! Pizza på grillen ble utprøvd her i helgen, og det er den beste hjemmelagde pizzaen jeg har smakt! Supert tips
Så gøy å høre at det falt i smak! Skal gjøre et nytt forsøk til helgen jeg også!
Den aluminumsplaten som følger med steinen, bruker du den under steking? Eller kun til servering etterpå?
Aluminiumsplaten er kun for servering. Pizzaen må stekes på pizzastein!